Os gañadores dos Premios Eisner 2015

eisnerawards_logo_12Onte a noite fallaronse os premios máis importantes da bd norteamericana, nesta edición, como xa ven sendo habitual nos últimos anos, había varios españois nominados e tres deles foron premiados, Marcos Martín leva o de Mellor BD Dixital por The Private Eye, (con guión Brian K. Vaughan) e os autores de Blacksad, Juan Díaz Canales e Juanjo Guarnido (Entrevistámolos no MD 18) levan o Eisner por Blacksad: Amarillo na categoría de Mellor edición norteamericana de material internacional.

Mellor historia Curta.

When the Darkness Presses de Emily Carroll. (emcarroll.com/comics/darkness)

Mellor número único (One-Shot).

Beasts of Burden: Hunters and Gatherers de Evan Dorkin e Jill Thompson (Dark Horse).

Mellor serie regular.

Saga de Brian K. Vaughan e Fiona Staples (Image).

Mellor serie limitada.

Little Nemo: Return to Slumberland de Eric Shanower e Gabriel Rodriguez (IDW).

Mellor serie nova.

Lumberjanes de Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson e Brooke A. Allen (BOOM! Box).

Mellor publicación para cativos (ata 7 anos).

The Zoo Boox de Ariel Cohn e Aron Nels Steinke (First Second).

Mellor publicación infantil (8-12 anos).

El Deafo de Cece Bell (Amulet/Abrams).

Mellor publicación xuvenil (13-17 anos).

Lumberjanes de Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson e Brooke A. Allen (BOOM! Box).

Mellor publicación humorística.

The Complete Cul de Sac de Richard Thompson (Andrews McMeel).

Mellor antoloxía.

Little Nemo: Dream Another Dream, editado por Josh O’Neill, Andrew Carl e Chris Stevens (Locust Moon).

Mellor bd dixital / Webcomic.

The Private Eye por Brian K. Vaughan e Marcos Martin (panelsyndicate.com).

Mellor traballo basado na realidade.

Hip Hop Family Tree, vol. 2 de Ed Piskor (Fantagraphics).

Mellor álbum gráfico (novo).

This One Summer de Mariko Tamaki e Jillian Tamaki (First Second).

Mellor álbum gráfico (reimpresión).

Through the Woods de Emily Carroll (McElderry Books).

Mellor colección ou proxecto de arquivo – BD.

Steranko Nick Fury Agent of S.H.I.E.L.D. Artist’s Edition, editado por Scott Dunbier (IDW).

Mellor colección ou proxecto de arquivo – Tiras de prensa.

Winsor McCay’s Complete Little Nemo, editado por Alexander Braun (TASCHEN).

Mellor edición norteamericana de material internacional.

Blacksad: Amarillo de Juan Díaz Canales e Juanjo Guarnido (Dark Horse).

Mellor edición norteamericana de material internacional (Asia).

Showa 1939–1955 and Showa 1944–1953: A History of Japan, de Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)

Mellor guionista.

Gene Luen Yang por Avatar: The Last Airbender (Dark Horse); The Shadow Hero (First Second).

Mellor guionista/debuxante.

Raina Telgemeier por Sisters (Graphix/Scholastic).

Mellor debuxante/entintador.

Fiona Staples por Saga (Image).

Mellor debuxante/artista multimedia (arte interior).

J. H. Williams III por The Sandman: Overture (Vertigo/DC).

Mellor portadista.

Darwyn Cooke, DC Comics Darwyn Cooke Month Variant Covers (DC).

Mellor colorista.

Dave Stewart, Hellboy in Hell, BPRD, Abe Sapien, Baltimore, Lobster Johnson, Witchfinder, Shaolin Cowboy, Aliens: Fire and Stone, DHP (Dark Horse).

Mellor rotulista.

Stan Sakai por Usagi Yojimbo: Senso, Usagi Yojimbo Color Special: The Artist(Dark Horse).

Mellor publicación periódica/xornalística relacionada coa BD.

Comics Alliance, editada por Andy Khouri, Caleb Goellner, Andrew Wheeler e Joe Hughes (www.comicsalliance.com)

Mellor libro relacionado coa BD.

Genius Animated: The Cartoon Art of Alex Toth, vol. 3, de Dean Mullaney e Bruce Canwell (IDW/LOAC).

Mellor trabajo académico.

Graphic Details: Jewish Women’s Confessional Comics in Essays and Interviews, editado por Sarah Lightman (McFarland).

Mellor deseño de publicación.

Little Nemo: Dream Another Dream deseñado por Jim Rugg (Locust Moon).

Mellor tenda.

Packrat Comics de Hilliard, Ohio.

Premios Bill Finger á excelencia.

John Stanley e Don McGregor.

Premio Humanitario Bob Clampett.

Bill e Kayre Morrison.

Salón da Fama.

Marge (Marjorie Henderson Buell), Bill Woggon, John Byrne, Chris Claremont, Denis Kitchen e Frank Miller.