Os gañadores dos Premios Eisner 2016

eisnerawards_logo_12-Metrópoles DelirantesOnte a noite falláronse os premios máis importantes da bd norteamericana, David Aja gañou o seu quinto premio, desta volta como mellor portadista, tamén destacamos o premio á mellor colorista que gañou Jordie Bellaire, a colorista do Pretty Deadly da nosa Emma Ríos.

  • Mellor rotulista
    Derf Backderf, Trashed.
  • Mellor colorista
    Jordie Bellaire, The Autumnlands, Injection, Plutona, Pretty Deadly, The Surface, They’re Not Like Us, Zero ; The X-Files; The Massive; Magneto, Vision.
  • Mellor banda deseñada dixital/webcómic
    Bandette, de Paul Tobin e Colleen Coover.
  • Mellor entintador
    Cliff Chiang, Paper Girls.
  • Mellor artista plástico/multimedia
    Dustin Nguyen, Descender.
  • Mellor deseño de publicación
    Sandman Gallery Edition de Josh Beatman.
  • Premio Bill Finger para guionistas 
    Elliot Maggin.
  • Mellor publicación xornalística sobre banda deseñada
    Hogan’s Alley, editado por Tom Heintjes.
  • Mellor libro sobre banda deseñada
    Harvey Kurtzman: The Man Who Created Mad and Revolutionized Humor in America, de Bill Schelly.
  • Mellor traballo acedémico/escolar
    The Blacker the Ink: Constructions of Black Identity in Comics and Sequential Art, editado por Frances Gateward e John Jennings.
  • Mellor edición estadounidense de material internacional
    The Realist, de Asaf Hanuka.
  • Mellor edición estadounidense de material internacional de Asia
    Showa, 1953–1989: A History of Japan, de Shigeru Mizuki.
  • Mellor adaptación desde outro medio
    Two Brothers, de Fábio Moon e Gabriel Bá (Dark Horse).
  • Premio Bob Clampett á labor Humanitaria
    The Oatmeal’s Matthew Inman.
  • Mellor publicación infantil (ata 8 anos)
    Little Robot, de Ben Hatke.
  • Mellor publicación xuvenil (entre 9 e 12 anos)
    Over the Garden Wall, de Pat McHale e Jim Campbell.
  • Mellor publicación para adolescentes (entre 13 e 17 anos)
    SuperMutant Magic Academy, de Jillian Tamaki.
  • Mellor proxecto de reedición de tiras de prensa
    The Eternaut, de Héctor Germán Oesterheld e Francisco Solano López, editado por Gary Groth e Kristy Valenti.
  • Mellor proxecto de reedición de comic book
    Walt Kelly’s Fairy Tales, editado por Craig Yoe.
  • Mellor publicación de humor
    Step Aside, Pops: A Hark! A Vagrant Collection, de Kate Beaton.
  • Ingresan no Hall of Fame 
    Tove Jansson, Carl Burgos, e Matt Groening.
  • Premio The Spirit of Comics á mellor tenda
    Orbital Comics in London!
  • Mellor guionista
    Jason Aaron, Southern Bastards, Men of Wrath, Doctor Strange, Star Wars, Thor.
  • Mellor autor completo
    Bill Griffith, Invisible Ink: My Mother’s Secret Love Affair with a Famous Cartoonist.
  • Mellor portadista
    David Aja, Hawkeye, Karnak, Scarlet Witch.
  • Mellor historia curta
    “Killing and Dying,” de Adrian Tomine, en Optic Nerve #14.
  • Mellor número único
    Silver Surfer #11: “Never After,” de Dan Slott y Michael Allred.
  • Mellor antoloxía
    Drawn & Quarterly, Twenty-Five Years of Contemporary, Cartooning, Comics, and Graphic Novels, editado por Tom Devlin.
  • Premio Russ Manning á mellor promesa
    Dan Mora.
  • Mellor traballo basado na realidade
    March: Book Two, by John Lewis, Andrew Aydin, de Nate Powell.
  • Mellor álbum gráfico (reedición)
    Nimona, de Nicole Stevenson.
  • Mellor álbum gráfico (novo)
    Ruins, de Peter Kuper.
  • Mellor serie nova
    Paper Girls, de Brian K. Vaughan e Cliff Chiang.
  • Mellor serie limitada
    The Fade Out, de Ed Brubaker e Sean Phillips.
  • Mellor serie
    Southern Bastards, de Jason Aaron e Jason Latour.

Vía: Bleeding Cool.